מתי הזמן הטוב ביותר לקבוע ראיון עבודה

מחקרים מצאו כי מועד הראיון יכול להשפיע על סיכויי הקבלה שלכם למשרה. באיזו שעה ביום ובאיזה יום בשבוע הסיכויים שלכם להתקבל הם הטובים ביותר?

מרגש לקבל את שיחת הטלפון בה אתם מוזמנים לראיון עבודה, אולם לעיתים מרוב ההתרגשות ממהרים לקבוע את הראיון המיוחל במועד המוקדם ככל האפשר (במקרים שהזימון מעורר פאניקה, קובעים כמובן במועד המאוחר ככל האפשר). אולם מתברר כי מחקרים מצאו כי מועד הראיון יכול להשפיע על סיכויי הקבלה שלכם לעבודה.

אמנם לא תמיד אפשר לשלוט במועד הראיון, אך כדאי בכל זאת לקחת בחשבון את הטיפים הבאים שפורסמו באתר learnvest:

1. אל תהיו הראשונים:
לפי ההיגיון הבסיסי לקיום ראיון מוקדם בבוקר יש לא מעט חסרונות, ביניהן האפשרות שהמראיין יהיה עצבני או שהוא יאחר. אפשרות סבירה אף יותר היא שאפקט ההשוואה יתחיל לפעול. מראיינים נוטים להשוות כל מועמד למועמד שלפניו. כלומר, אם אתם הראשונים – תהוו את המדד אליו משווים את שאר המועמדים (כך שלעולם לא תוכלו לעקוף את הרף שאתם עצמכם קבעתם). תהיה לכך ככל הנראה השפעה מתונה למדי, אבל בכל זאת להיות המרואיינים הראשונים לא פועל לטובתכם.

2. אל תהיו האחרונים:
רק מכיוון שאינכם רוצים להיות ראשונים, אין שום סיבה שתבחרו להיות אחרונים. זאת בשל התופעה המכונה עייפות ההחלטה (decision fatigue), כלומר איכות קבלת ההחלטות מדרדרת לאורך היום, והיא יכולה לפעול נגדכם אם הראיון מתקיים מאוחר מדי ביום. לראיה, מחקר שערכה האקדמיה הלאומית למדע האמריקאית, מצא שישנה סבירות נמוכה יותר ששופטים ייענו לבקשות חנינה בשלבים מתקדמים של היום.

3. אל תהיו באמצע:
כן, קראתם נכון. גם האמצע אינו אידיאלי. הזמן העדיף הוא קצת לפני האמצע. מחקר שערכו אוניברסיטאות וורטון והרווארד מצא שהמראיינים מתקמצנים על ההמלצות החיוביות שלהם ככל שהיום מתקדם, זאת מכיוון שברצונם לאזן בכמות ההמלצות החיוביות והשליליות, כך שאם להערכתם כבר נתנו באותו היום מספיק המלצות חיוביות בהמשך יצמצמו. (עוד לא ברור אם נטייה זו היא מודעת או לא מודעת).

4. כוונו לאמצע השבוע:
כעת אתם כבר יודעים שאתם מעוניינים לקבוע את הראיון לשעות הבוקר המאוחרות – בין 10 ל-11.30. אך מה בנוגע ליום בשבוע? גם ליום יש חשיבות. היום האופטימאלי לקביעת ראיון הוא יום שני. בהתחשב בכך שיום ראשון הוא יום שנוא, וביום חמישי הריכוז שלנו פוחת עדיף להתכוונן לאמצע השבוע.

חשוב לזכור, שלמועד הראיון יש השפעה שולית ביחס לרמת ההכנה שלכם לפני הראיון ולהתאמה הכללית שלכם לתפקיד.

פורסם בכלכליסט ב 08/04/15