כיצד לענות על שאלות מעצבנות בראיון עבודה

ביקשו מכם לספר על מקרה שבו נאלצתם לעבוד עם קושי בעבודה ואיך התמודדתם? מדובר בשאלת ראיון התנהגותי, הדרך הנפוצה ביותר לבדיקת כישורים כמו מנהיגות או יכולת עבודה בצוות. כך תשיבו.

אם הייתם בראיון עבודה בעשורים האחרונים ודאי נשאלתם שאלות בסגנון "ספר/י לי על מקרה שבו נאלצתם להתמודד עם קולגה שקשה לעבוד איתו" או "ספר/י על מקרה שבו התבקשת לעשות משהו שלא עשית מעולם בעבר". שאלות בסגנון זה הן אמנם מעצבנות אך הן הדרך הנפוצה ביותר בה משתמשים מנהלי גיוס על מנת להעריך 'כישורים רכים' – כישורים כמו מנהיגות, יכולת עבודה בצוות או תיעדוף משימות. שאלות בסגנון זה הן שאלות ראיון התנהגותי. מדובר בשיטת ראיון שמניחה שהתנהגויות מועמד לעבודה בעבר בסיטואציות ספציפיות מנבאות את התנהגותו במצבים דומים בעתיד. לכן, כמעט ולא קיים ראיון עבודה שבו לא תישאלו לפחות כמה שאלות בהן תידרשו לתת דוגמאות לסיטואציות ספציפיות שקרו בעבר בסביבת העבודה.

בסקר שערך אתר לינקדאין בקרב 1,300 מנהלי גיוס ברחבי העולם התבקשו המשתתפים לדרג את שאלות הראיון ההתנהגותי המועדפות עליהם. הכישורים החשובים ביותר שאותם מחפשים מנהלי הגיוס באמצעות השאלות האלה הם: יכולת הסתגלות לשינויים, התאמה לתרבות הארגונית ויכולת שיתוף פעולה או עבודה בצוות. כך לדוגמא, כדי לבדוק אם מועמדת היא בעלת יכולת הסתגלות לשינויים שואלים: "ספרי לי על מקרה שבו נתבקשת לעשות משהו חדש שמעולם לא עשית בעבר". שאלה פופולארית נוספת באותו תחום היא: "תארי סיטואציה בעבודה שבה אימצת מערכת, תהליך, טכנולוגיה או רעיון חדשים שהיו שונים מאוד מהדרך שבה היית רגילה לעשות דברים".
אז איך עונים? לגבי השאלות הספציפיות האלה ההמלצה היא להכין דוגמא אחת או שתיים של סיפורים מחיי העבודה שמדגימות את יכולתכם להתמודד עם שינויים. "חישבו על מקרים שבהם פעלתם מחוץ להגדרת התפקיד שלכם או מצאתם דרכים חדשות ושונות לביצוע משימות. חישבו על דוגמאות שממחישות את יכולתכם לפתור בעיות, את היצירתיות שלכם, התושייה, נכונות ללמוד וגישה חיובית נוכח שינויים", כתבו בלינקדאין בעקבות הסקר.

כדי לבדוק התאמה לתרבות הארגונית אוהבים מנהלי גיוס לשאול "מהם שלושת הדברים החשובים ביותר עבורך במקום עבודה?" או ספר לי על מקרה מהשבוע האחרון שבו הרגשת שבע רצון, מלא אנרגיה ופרודוקטיבי בעבודה. מה עשית באותו הזמן?". השאלות הנפוצות שבודקות שיתוף פעולה ויכולת עבודה בצוות הן: "תני לי דוגמא למקרה שבו נאלצת לעבוד עם עובד שקשה להסתדר איתו" או "ספר לי על המקרה של עבודת צוות האהוב עליך ועל תרומתך לצוות".

באופן כללי כדי לענות בצורה הטובה ביותר על השאלות מסוג זה צריכים להיות בתשובתכם שלושה אלמנטים: תוכן, מבנה וסגנון. התוכן מגיע למעשה מזיכרונכם מתוך סיטואציות שקרו במציאות. לכן, כדאי להתכונן באמצעות עריכת רשימה של פרויקטים או מקרים מיוחדים שקרו בעבודתכם לאחרונה. חישבו על הישגים משמעותיים, קונפליקטים בהם נתקלתם, אתגרים ומה היה תפקידכם בהתמודדות איתם. שאלו את עצמכם אם אחת או כמה מהדוגמאות יכולות להתאים לשאלות שבודקות יכולת התמודדות עם שינויים. השקיעו במציאת הדוגמאות המוחשיות ביותר כך שתוכלו להתאים אותן בקלות לדרך שבה תנוסח השאלה.

המבנה של התשובה הוא למעשה מבנה של סיפור, מדגישים בלינקדאין. אתם צריכים לספר סיפור טוב שמדגים את יכולותיכם וכישוריכם. לכן אתם צריכים התחלה אמצע וסוף כאשר ההתחלה מסבירה את הסיטואציה או הבעיה בה נתקלתם; האמצע יתאר את הפעולות בהם נקטתם והסוף יגלה את התוצאות ואת הדברים שלמדתם בעקבות ההתמודדות. חשוב לכלול מספיק פרטים בסיפור כדי שיהיה מעניין אך לא יותר מדי, כוונו לתשובה באורך של כדקה – לא חמש.

הסגנון בו תענו על השאלה הוא הדרך שלכם להיבדל משאר המועמדים. בעוד שהמטרה העיקרית שלכם היא להדגים את הכישורים והיכולות הספציפיים שעליהם נשאלתם, חשוב לדבר בביטחון, צניעות ואף להשתמש בהומור כדי להשאיר רושם טוב על המראיינים. הדרך הטובה ביותר לשפר את הסגנון שלכם היא להתאמן על התשובות לפני הראיון ולא להיחפז להשיב. קחו מספר שניות לחשוב על התשובה וענו בביטחון.